top of page

Türkiye yayıncısının notu

Barlas Pehlivan

Barlas Pehlivan

Facebook Sayfaları

facebook-logo-grey.png

Sevgili Modelciler,

 

Değerli usta modelci Eduardo Fernandez Rodriguez ve dünyanın en başarılı modelcilik markalarından biri olan AK-Interactive işbirliği ile hazırlanan “Yeni Başlayanlar için Modelcilik Rehberi”ni, AK Interactive Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Fernando Vallejo’nun bireysel desteği ile bir çok yabancı dilden çok daha önce, Türkçe olarak sizlere sunma şansı bulduğum için gurur duyuyorum. 

 

Kitabın adı “Yeni Başlayanlar için Modelcilik Rehberi” olmasına rağmen orjinal basımını ilk incelediğimde kitap içerisinde anlatılan tekniklerin çoğunun ülkemizde yalnızca “Usta” seviyesindeki modelciler tarafından bilindiğini/uygulandığını fark ettim. Olması gereken ise tüm bu yöntemlerin hobiye başlayan herkes tarafından bilinmesidir.

 

Tabiki tecrübelerini bizler ile paylaşan modelci üstadlarımıza minnetlerimizi sunuyorum ancak biliyoruz ki bu hobiye başlayan herkesin böyle bir ustayı tanıma şansı yok, bilgilerini paylaşmak isteyen ustaların da tüm yeni başlayanlara ulaşması pek olası değil. İnternetteki “Türkçe kaynakların” yetersizliğini de dikkate alırsak; böyle bir kitabın Türk modelciliğine kazandırılmasının zorunlu olduğuna karar verdim. 

 

Hobiye yeni başlayan bir modelcinin maket kutusunu açtığı ilk andan, ustalık seviyesine kadar gerekli olan neredeyse tüm modelcilik yöntemlerini öğrenebileceği bu başarılı kitabın Türk Modelciliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını umuyorum. Tabiki farklı bir bakış açısı ile tüm bu bilgilere ek yöntemler ve kendi tarzını ekleyen bir çok Türk modelcinin de dünya çapında tanınmasına destek olacağından eminim.  

 

Modelcilik ayrıcalıklı ve son derece zevkli bir hobidir. Sahip olduğunuz tüm bilgileri sabır ile harmanladığınızda ortaya hem keyif ile geçirilen bir zaman hem de gurur duyabileceğiniz sonuçlar çıkacaktır. 

 

Böyle bir kitabın modelcilik dünyasına kazandırılmasına sebep olan Eduardo Fernandez Rodriguez, Fernando Vallejo, AK Interactive ailesine ve Türkçe versiyonun hazırlanması esnasında destek veren usta modelciler Hakan Güney ile Gökay Yalçın’a ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

 

Bu kitabı satın alarak; herhangi bir kar amacı gütmeden modelcilik camiasına katkı sağlamak isteyen bizlere destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Sevgiler,

 

Barlas Pehlivan

facebook.com/barlaspehlivan

barlas.pehlivan@gmail.com

 

 

 

 

Not : Modelcilik dünyasında çokça kullanılan bir çok İngilizce terimi, bilerek aynı şekilde metin içinde yine İngilizce olarak kullandık. Bunun amacı yabancı kaynakları incelerken ya da yabancı bir modelci dostunuz ile konuşurken enternasyonel terimlere hakim olmanızı sağlamaktır. 

Yeni başlayanlar içn modelcilik rehberi resim 10
facebook-logo-grey.png
bottom of page